Sovětská bouře - Blokáda Leningradu 1x03-

Promiňte, toto video je přístupné pouze pro registrované osoby.

Přihlašte se níže nebo registrovat se pro zobrazení tohoto videa.
Po registraci obdržíte potvrzovací kód na Váš e-mail. V tomto e-mailu je potvrzovací odkaz, ten musíte odkliknout, jinak účet fungovat nebude. Uvádějte prosím platný e-mail, ten kde si můžete poštu prohlížet.

Díky! Podělte se se svými přáteli!

Nelíbí se vám video. Díky za zpětnou vazbu!

Přidáno videonet
874 Zobrazení

Obležení Leningradu (8. září 1941 – 18. ledna 1944) představuje jednu z klíčových bitev Velké vlastenecké války. Šlo o jednu z nejdelších obranných vojenských operací velkoměsta v celé druhé světové válce.
Leningrad (dnes Petrohrad neboli Sankt-Petěrburg), jakožto druhé největší město SSSR, důležité průmyslové centrum, základna Baltské flotily a významný komunikační uzel byl od počátku bojů jedním z primárních cílů německého útoku v rámci Operace Barbarossa. Město bylo nesmírně důležitým průmyslovým centrem. Bylo výrobcem oceli, lokomotiv, centrem strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Ve městě se také nalézal největší gumárenský závod v Evropě. Německé jednotky ale nedokázaly splnit zadání a dobýt dobře opevněné město jediným úderem, musely je tedy oblehnout. Obležení však nebylo dokonalé, některé zásobovací trasy se nepodařilo uzavřít zcela (např. tzv. Cesta života přes Ladožské jezero). Efektivitě obléhání hodně uškodil fakt, že finský spojenec Nacistického Německa odmítl nejen podílet se na útoku na město, ale zakázal jakékoliv významnější použití finského území pro tento útok. Obě strany zaznamenaly rozsáhlé ztráty vojáků i techniky a ve městě zemřelo hladem odhadem kolem jednoho milionu lidí, zejména v zimě 1941/1942 na počátku obležení. Postupem času se podařilo část lidí evakuovat a v roce 1943 se postupně stále více nahlodávalo obklíčení města a rostly dodávky potravin i munice. V lednu 1944 se obležení definitivně zhroutilo.

Kategorie
Válečné dokumentární filmy

Napište svůj komentář

Přihlaste se nebo se zaregistrujte , abyste poslal komentáře.

Komentáře

Buďte první komentátor!