Doporučené

Star Wars (česky původně též Hvězdné války) (filmová série)

Watch live streaming video from playfshv at livestream.com

Díky! Podělte se se svými přáteli!

Nelíbí se vám video. Díky za zpětnou vazbu!

Přidáno videonet
657 Zobrazení

Star Wars (česky původně též Hvězdné války) je americká multimediální franšíza žánru space opera, jejíž hlavní částí je řada celovečerních filmů, vytvořená Georgem Lucasem. Odehrává se „kdysi dávno v jedné předaleké galaxii“ (v originále „a long time ago in a galaxy far, far away“).

Franšíza vznikla v roce 1977 uvedením prvního filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, který se stal celosvětovým popkulturním fenoménem. V dalších letech jej následovaly sequely Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediů (1983) které společně tvoří původní trilogii. Tzv. prequelová trilogie, která byla vydána na přelomu 20. a 21. století, vyvolala smíšené ohlasy. Zahrnuje snímky Skrytá hrozba (1999), Klony útočí (2002) a Pomsta Sithů (2005). Po další přestávce začala vznikat tzv. sequelová trilogie, jejíž první film Síla se probouzí byl uveden v roce 2015. Všech sedm vydaných filmů bylo nominováno na Oscary a zaznamenalo značný komerční úspěch. K odvozeným filmům patří animované Klonové války (2008) a hraný Rogue One (2016), jenž je prvním ze série připravovaných antologických filmů.

Série Star Wars (tzv. Star Wars expanded universe) zahrnuje produkty i v dalších mediálních oblastech, jako jsou romány, televizní seriály, videohry a komiksy, které společně významně rozšiřují celý fikční svět.

Původním distributorem filmů, které produkovala společnost Lucasfilm (vlastněná Lucasem), bylo studio 20th Century Fox. V roce 2012 byl Lucasfilm odkoupen mediálním konglomerátem The Walt Disney Company, pod jehož vedením začala vznikat. tzv. sequelová trilogie. Součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu.

Kategorie
TV seriály

Napište svůj komentář

Komentáře

Buďte první komentátor!